ABC wypadku - co musisz wiedzieć.

Najważniejsze to zachować spokój, każdemu może się zdarzyć wjechać w inny samochód z różnych przyczyn, ale o tym dlaczego tak się stało, nie będę pisał. Skupię się na tym co warto wiedzieć, gdy już się coś stanie i to nie z naszej winy.

Ocena sytuacji!

No stało się i już czasu nie wrócimy. Ktoś nam przerysował auto, czy rozwalił jego większą część. Jeżeli jest to dla nas niegroźna kolizja to będziemy wstanie sami ocenić, co się stało i co jest zniszczone. Często jest tak, że biorą górę emocję w takich sytuacjach, a to nie jest dobre i trzeba myśleć racjonalnie. Oceniamy czy komuś nie stała się krzywda, czy są ranni, a dopiero później myślimy o aucie. Jeśli nikomu nic nie jest to dogadujemy się ze sprawcą. Jeżeli jednak, komuś coś się stało, nie ma co czekać bo do wesela się zagoi, dzwonimy pod 112 lub 997.


Bezpieczeństwo to podstawa.

Niegroźna kolizja, ale nie da się jechać dalej? Zanim przyjedzie lawet zadbaj o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Załóż kamizelkę odblaskową, włącz światła awaryjne, a następnie wyciągnij trójkąt i rozłóż go w odpowiedniej odległości od samochodu (na autostradzie 100 metrów za pojazdem, po za terenem zabudowanym 30-50 metrów za pojazdem, w terenie zabudowanym około 1 metra za pojazdem). Zabezpieczyłeś auto to teraz jeżeli leżą na jezdni jakieś odłamki po kolizji, postaraj się je usunąć, pomoże to innym kierowcom Cię wyminąć.


Ważne! Jeżeli nie ma ofiar śmiertelnych i jest możliwość przestawienia uszkodzonych samochodów, aby nie blokowały ruchu - zrób to!


Sprawca ucieka!

Może się tak zdarzyć, że sprawca zacznie uciekać. Różne mogą być tego powody.
- jest pod wpływem alkoholu,
- nie posiada OC,
- nie posiada prawa jazdy,
- auto jest kradzione,

Jeżeli się tak dzieje możesz ruszyć w pościg lub spisać numery rejestracyjne i dzwonić na policję, w końcu oni są od ścigania przestępców.

Uznajmy, że nie trzeba było bawić się w strażnika teksasu.

Udało Wam się ustalić winę i dogadać bez wzywania policji. Wypełniamy oświadczenie sprawcy, niżej wrzucam wzór, który jest ogólnodostępny (sam daje klientom takie oświadczenia z kalką)

ściągnij gotowe do wydruku -> wspolne_oswiadczenie_pl.pdf


Po wypełnieniu korzystasz z OC sprawcy zajścia. Laweta zostanie przysłane przez jego ubezpieczyciela, tak samo jak auto zastępcze, które Ci w tej sytuacji przysługuje. Zostaje już tylko likwidacja szkody, ale o tym napisze w następnym wpisie.


Ważne wskazówki.


Kiedy wzywamy policję?

 1. Wzywamy policję zawsze, gdy są osoby ranne
 2. Sprawca uciekł
 3. Sprawca nie przyznaje się do winy
 4. Jest podejrzenie przestępstwa
 5. Sprawca jest pod wpływem alkoholu lub innych używek
 6. Jeśli w wypadku uszkodzono mienie publiczne lub osób trzecich

Pierwsza Pomoc

 1. Wezwij pomoc dzwoniąc pod 112.
 2. Nie przenoś rannych jeżeli nie jest to konieczne (możesz zrobić im przez to większa krzywdę).
 3. Zadbaj o higienę - załóż rękawiczki.
 4. Sprawdź czy osoba ranna jest przytomna, czy oddycha.
 5. Jeżeli nie słyszysz 2 oddechów na 10 sekund wykonaj resuscytację. Połóż dłonie - jedną na drugiej na środku odsłoniętej klatki piersiowej rannego. Wykonaj 30 ucisków klatki w tempie około 2 ucisków na sekundę. Odchyl głowę rannego do tyłu, jedną ręką zatkaj jego nos, ustami obejmij usta rannego i wdmuchuj powietrze do uniesienia klatki piersiowej. Wykonuj 2 wdechy na 30 uciśnięć, aż do przywrócenia tętna i oddechu. 
 6. Gdy ranny jest przytomny nie zmieniaj jego pozycji, nie podawaj jedzenia i picia. Zatamuj krwotok.
 7. Okryj rannego, rozmawiaj z nim. Zapytaj o imię i nazwisko, zażywane leki.
 8. Czekaj na pomoc.

Skontaktuj się ze mną, znajdę najlepsze ubezpieczenie dla Ciebie, Twoich bliskich lub Twojej firmy.

Lub skorzystaj z formularza kontaktowego.
...

Zobacz również.

Inne artykuły powiązane z tym który czytasz

10 maj, 2021

ABC wypadku - likwidacja szkody z OC sprawcy

Jesteś poszkodowanym w wypadku i ucierpiałeś na tym materialnie, fizycznie i psychicznie.   Wiadomo, że lepiej nie uczestniczyć w takich zdarzeniach, ale tego nie da się przewidzieć. Teraz musisz być przygotowany na likwidację szkody z OC sprawcy. Może by…

Czytaj dalej

12 kwiecień, 2021

Nie masz OC, będziesz płacił!

Każdy posiadasz samochodu, motoru, motoroweru, przyczepy samochodowej musi mieć ubezpieczenie OC. Zmusza nas do tego ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, według której każdy pojazd mechaniczny musi być ubezpieczony. Jeżeli nasz pojazd nie będzie u…

Czytaj dalej

29 marzec, 2021

Autocasco - warto wiedzieć

Dbamy o swój samochód. Mając samochód bardziej wartościowy, dbamy o niego chcąc zabezpieczyć go jak się da. Jedziemy na myjnię, nawoskować i polerować całą karoserię. Sam korzystam z usług firmy, która zadbała o wnętrze, między innymi piorąc całą tapicerk…

Czytaj dalej